Acta 2 weszły w życie!

Acta 2 weszły w życie!

12/09/2018 przez Dominika Madej

Pamiętacie dość głośną akcję o Actach 2, która nie weszła w życie podczas pierwszego głosowania? Tak, to te same Acta 2.

 

Acta 2, czyli zmiany odnośnie praw autorskich. Celem ustawy jest zwiększenie korzyści dla autorów danej twórczości, ponieważ autorzy memów, czy np. Youtuberzy zarabiają na wstawaniu muzyki, czy zdjęcia, przez to pierwsi autorzy tracą ponad 3 miliardów złotych rocznie.
Acta, które wznosiła Komisja Europejska 14 października 2016 roku, w lipcowym głosowaniu zostały odrzucona wynikiem głosowania 318 przeciw, 278 za. W drugim, dzisiejszym głosowaniu za zmianą praw autorskich było 438 europarlamentarzystów, przeciwko głosowało 226,i 39 wstrzymało się od głosu.

Wielu artystów uważa, że Youtube, czy Twitch upadną, ponieważ ominięcie prawa graniczy się z cudem, a materiały zgodne z przepisami będą „szare”. Twórcy również ogłaszają zamknięcie swoich kanałów z dniem wejścia ustawy, czyli maj 2019. Jest to pewnego rodzaju protest, jednak niektórzy po prostu się poddają.

Najgorszą częścią jest zapisane prawo, a mianowicie artykuł 11. oraz 13., które mówią o prawie cytatu oraz filtrze treści. Trudne będzie uniknięcie tego, jednak niektórzy uważają, że Acta wykorzysta luki w prawie i bez problemu zostaną rozwiązane te problemy.

Przeciwko była Wikipedia, portale internetowe, youtuberzy, streamerzy i użytkownicy internetu, natomiast cenzurę poparły  koncerny prasowe, które są przeciwko wykorzystywaniu ICH treści w internecie, a także niektóre organizacje zrzeszające twórców. Internetowa cenzura zostanie wprowadzona w maju 2019r,,czyli do oficjalnego wprowadzenia ustawy, wiele może się zmienić odnośnie przepisów, więc musimy czekać na dalsze informacje.

Jesteś twórcą? Wypowiedz się co o tym myślisz, walczysz, czy zamykasz działalność?