Animatsuri 2019 – relacja

Animatsuri 2019 – relacja

27/07/2019 przez Dominika Madej

W dniach 19 – 21 lip 2019 roku odbyła się już jedenasta edycja Animatsuri, czyli Warszawskiego Festiwalu Kultury Japońskiej. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty. Co roku przyciąga ono coraz więcej entuzjastów Japonii.

Podczas konwentu dane nam było zobaczyć wiele cosplayów postaci z anime i mang. Najlepsze z nich mogliśmy podziwiać podczas trwania konkursu na najlepszy cosplay, gdzie swojego głosu użyczył Tomasz Knapik. Pojawiły się tam między innymi postaci Raven i Bestii (Młodzi Tytani), Mario i Luigi (Mario Bros), Lynx (League Of Legends).
Jak na każdym konwencie było oczywiście dużo stoisk, gdzie można było zakupić różne fanty związane z Japonią takie jak koszulki, naszyjniki, znaczki, czy kubki z ulubionymi japońskimi bohaterami, poszewki na poduszki z waifu, a także jedzenie prosto z Japonii.
Była również dostępna sala z grami, pośród których przewinęły się takie tytuły jak Osu, czy Sekiro.

Na samym początku robiliśmy zdjęcia Kolejkonu, w tym roku powstał jeden z najdłuższych konwentów. Kolejkon w tym roku na Animatsuri przy naszym pomiarze osiągnął długość 250m, Kolejkon jednak ciągle się wydłużał. My jednak mieliśmy szczęście i weszliśmy wraz z akredytacją wcześniej, byśmy mogli w spokoju sfotografować stoiska w konwencie.
Możecie zobaczyć nasze zdjęcia na Facebooku.

Program tegorocznego Animatsuri był jak zawsze bardzo rozbudowany, już w piątek mogliśmy uczestniczyć w panelach Wolfa, Chie, CELL767, Slova i wiele innych! Pierwszego dnia wybraliśmy się na Cyberpunkową Screenówkę Anime. Konkurs prowadzony przez Wolfa był zacięty, padły ciekawe pytania o tytuły, trzeba było zgadywać anime po jednym kadrze.

Po konkursie u Wolfa przenieśliśmy się na rysunkowe warsztaty integracyjne. W zespołach ćwiczyliśmy umiejętności rysownicze oraz zmysł współpracy z drużyną. Zabawa była przednia, a rysunki były bardzo ładne. Jako, że jestem fanem soundtracków z zachodnich kreskówek, wybrałem się na kreskówkowy konkurs muzyczny. Próbowałem sprostać konkurencji, lecz Animatsuri jak co rok trzyma poziom, byłem więc bez szans.

Jako, że kreskówkowy konkurs był bardzo trudny, postanowiłem przenieść się na Ultrastara. Bawiłem się świetnie, śpiewając piosenki z anime, popularne piosenki popowe, najpopularniejsze openingi i endingi.
W kilku grupkach mierzyliśmy się ze sobą, dobrze nam szło, lecz koniec końców, nie zająłem pierszego miejsca. Grunt, że była dobra zabawa.

Po UltraStarze postanowiłem się zregenerować i wrócić do domu, by mieć energię na następny dzień. Przyjechałem na Bobrowiecką przed godziną 8:00, postanowiłem znów wybrać się na Ultrastara, tym razem w wersji non-competitive, w języku polskim. Jako, że już było mi gorąco po śpiewaniu i chciało mi się pić, postanowiłem zakupić lody szronowe. Zakupiłem lody o smaku lawendowej łąki, z pigwą i lawendą. Lody były bardzo smaczne. Do lodów zamówiłem japoński placek z kapustą, smakował nawet nawet (jak na moje azjatyckie poczucie smaku).

Po partyjce w Ultrastarze postanowiłem z dziewczyną się przejść po całym budynku porobić zdjęcia cosplayerom. O 11:30 poszliśmy na pokaz jukendo, czyli japońska sztuka walki, opierająca się na walce z mieczem. Udało mi się opanować podstawy tej sztuki walki, jednakże wolę sztuki walki wręcz.

Zainteresował mnie panel Zło, czyli tajna historia hackera znanego jako 4chan. W rzeczywistości podczas panelu mieliśmy przedstawione dramy i kawały ostatniej dekady. Wybrałem się potem na koncert fortepianowy muzyki z anime. Podczas koncertu można było posłuchać muzyki z filmów Miyazakiego, Pokemonów, Fullmetal Alchemist i wiele innych. Bardzo podobała mi się muzyka z filmów Miyazakiego, najbardziej z Kimi no na wa.

Po koncercie poszliśmy się przygotować do konkursu cosplay, który niestety miał dość dużą obsuwę, niestety nie mogłem zostać do końca, jednak pomogła mi Ania Bylica, która dostarczyła mi zdjęcia konkursu cosplay (wkrótce zdjęcia ukażą się na stronie ReportMyTeam)! Tak zakończył się mój drugi dzień na Animatsuri.

Już jutro pojawi się na naszej stronie relacja z niedzieli, także obserwujcie nas! Info pojawi się na Facebooku oraz na naszej stronie!