Asucon 2018 – RELACJA

Asucon 2018 – RELACJA

30/09/2018 przez Dorota Palka
CO  CIEKAWEGO W ŚWIECIE MAGII?

Tegoroczny festiwal kultury japońskiej, mangi i anime „Asucon” , jak zwykle zaskoczył nas swoją pomysłowością na konwencję. Tym razem mogliśmy spodziewać się atrakcji związanych ze światem magii i czarodziejstwa. Klimat konwentu sprawiał, że czuliśmy się jak we Hogwarcie. Wydarzenie odbyło się w dniach 22 – 23 września w Chorzowie.
Wielką zaletą konwentu jest dogodna lokalizacja i świetnie rozpisany dojazd do miejsca wydarzenia od małej mapki z adresem po wyznaczone linie autobusowe z krótką instrukcją dojazdu. Śląski Klub Fantastyki zadbał również o takie detale jak czystość, zapasy zasobów higienicznych oraz wystarczającą ilość miejsca dla osób śpiących na konwencie.
IMG_0689

JAKICH PRZEDMIOTÓW TAM UCZĄ?

Na konwencie nie brakowało wystawców, cosplayerów, gości oraz atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pojawiło się również wielu rodziców ze swoimi pociechami, którzy czynnie uczestniczyli w konwentowym życiu.
Konwentowicze mogli zaopatrzyć się w przeróżne gadżety z mangi, gier, komiksów a nawet filmów. Pojawiło się bardzo duo rękodzieł i biżuterii. Nie zabrakło również peruk, małych figurek oraz breloczków.

IMG_2004

Dużą popularnością cieszyła się atrakcja, którą był Quidditch – popularna gra z serii o Harrym Potterze. Zasady gry były te same. Dużym utrudnieniem było to, że miotły, jak wiadomo same z siebie nie latały. Zawodnicy i tak czerpali ogromną frajdę i satysfakcję z gry.
Uczestnicy imprezy przygotowali wiele innych atrakcji pasujących do konwencji. Do gusty przypadło nam odczytywanie przyszłości z herbaty w wykonaniu Seras i Akamuny. Dowiedzieliśmy się czegoś o współczesnych czarownicach dzięki Wiktorii a nawet było o magii w Świecie Islamu, niczym w baśniach z tysiąca i jednej nocy, którą pokazał nam Isand.
IMG_2105

CO Z KONWENTOWĄ TRADYCJĄ?

Świat magii, czarodziejstwa i alchemii wprowadził nas już w jesienne klimaty. Mimo tak wspaniałej i dobrze przemyślanej konwencji, organizatorzy nie zapomnieli o tradycjach konwentowych takich jak DDR do tańczenia, sale konsowlowe na wolne granie oraz turnieje, OSU, różne gry muzyczne, no i oczywiście kultowy Ultra Star.

Podczas festiwalu „Asucon” nie zabrakło atrakcji dla fanów kultury japońskiej, mangi i anime. Było trochę o nauce języka Japońskiego, kilka słów o japońskich baśniach i mitach a nawet prelekcja o prawdziwych samurajach, katanach oraz kodeksie bushido prowadzona przez gościa konwentowego, Konrada Palkę.
Pojawiło się kilka wiedzówek oraz paneli o ulubionych seriach takich jak One Punch Man czy Berserk.

IMG_0841

Dla artystycznych dusz był przygotowane  prelekcje o cosplayu, wolne rysowanie a nawet tworzenie obrazu do piosenki. Pojawiło się również dobrze znane NanoKarrin, którzy zajmują się amatorskim dubbingiem.  To właśnie oni przedstawili nam kilka wokalnych sekretów podczas warsztatów. Grupa NanoKarrin również pokazała na co ją stać podczas świetnego koncertu.

Oczywiście nie ma konwentu bez konkursu cosplay. Choć konkurs odbył się z lekkim opóźnieniem, trzeba przyznać, że było warto. Poziom wykonanych strojów jak i scenek był bardzo wysoki.Jury miało bardzo trudną decyzję do podjęcia przy tylu pięknych występach.
Dodatkowo pojawiła się kategoria za cosplay, który najlepiej wpasuje się w klimat konwentu.
IMG_1825

CZY TO JUŻ CZAS NA POWRÓT DO ŚWIATA MUGOLI?

Konwent wypadł bardzo dobrze a odczucia jakie stamtąd wynieśliśmy są jak najbardziej pozytywne. Miła, magiczna i rodzinna atmosfera uczyniły ten konwent wyjątkowym. Śląski Klub Fantastyki jak zwykle dołożył wszelkich starań aby goście i uczestnicy wrócili do swoich domów zadowoleni i usatysfakcjonowani.