Karty Graficzne: Drastyczny wzrost cen

27/06/2017 przez
Zauważyliście, że ostatnio drastycznie skoczyły ceny kart graficznych?

Ostatnio GPU czyli karty graficzne nie dość, że podrożały nawet o 40% to ich dostępność na rynku ogranicza się czasami do GTX 750. Czym jest to spowodowane? Już wam tłumaczymy.

Ostatnimi czasy wzrósł popyt na”kopanie” krypto walut, istniało to na rynku od dawien dawna, gdyż dzięki temu w łatwy sposób można było się dorobić. Ludzie normalnie jako „koparek” używali podzespołów od AMD, lecz przy tak dużym wzroście zainteresowania to nie wystarczyło.

Dlaczego do „kopania” używa się GPU a nie CPU?

Jest to bardzo dobre pytanie, ponieważ głównie procesory budowane są pod moc obliczeniową. Niewiele osób jednak wie jak do końca działa GPU. Karty graficzne jak sama nazwa wskazuje mają renderować grafikę, działa to w ten sposób, że wyświetlają one małe „trójkąty” z których zbudowany jest dany obraz lub animacja. Procesory graficzne działają podobnie jak procesory, a w niektórych przypadkach sprawują się lepiej, bo przystosowane są do szybkich obliczeń.

GPU_vs_CPU

Jak wygląda „kopanie”?

Kopanie polega na tym, że dosłownie zamienia się prąd w pieniądze. Wygląda to tak, że podłącza się jak najwięcej kart graficznych, które w jednym momencie wykonują obliczenia. Działa to na zasadzie, im więcej tym lepiej. Mamy tu przedstawione jak na tacy dlaczego w tym momencie nie ma dostępu do kart.

IMG_3064-geforce

 Czy sytuacja się unormuje?

Na ten moment nic dokładnie nie wiadomo, możemy podejrzewać jedynie, że firmy takie jak Nvidia czy AMD wypuszczą więcej kart aby zaspokoić „głód” osób wydobywających bitcoiny. Jest to najprostsze wyjście i nie podziałało by ono na większą skalę, gdyż ludzie zaczęli kupować by ich jeszcze więcej. Kolejnym wyjściem jest to, że wyjdą specjalne karty przystosowane tylko i wyłącznie do kopania, będą one bez wejścia Video co pozwoli użytkownikowi wybrać do czego ma służyć jego GPU. innym wyjściem, może być sytuacja, w której krypto waluty zaczęły by tracić na wartości do tego stopnia, że przestało by się to opłacać.

g_-_-x-_-_-_57574x20140901175643_0

Kiedy kupować GPU?

Procesory graficzne najlepiej zacząć kupować gdy sytuacja znów się unormuje, na pewno nie zalecamy kupować używanych podzespołów graficznych, gdyż podczas „kopania” wykorzystuje się ich 100% wydajności i może mieć to w przyszłości negatywny wpływ na działanie karty lub na jej bezawaryjność.