Loda oficjalnie kończy karierę zawodnika w Dota 2

04/06/2018 przez

Jeden z najbardziej doświadczonych i znanych graczy Dota 2, Jonathan „Loda” Berg, kończy karierę. Trzydziestoletni Szwed jest powszechnie uważany za legendę społeczności, postanowił zakończyć profesjonalne granie, żeby zająć się rolą trenera. Pozostanie nadal w strukturach Alliance, barwy którego reprezentował od pierwszego dnia istnienia organizacji. To właśnie z inicjatywy Jonathana powstała jedna z najbardziej wpływowych organizacji działających głównie w Szwecji. Ponad pięć lat później uznał, że to pora, aby zejść ze sceny.

Loda zaczynał swoją profesjonalną karierę jeszcze za czasów DotA All-Stars (modyfikacja do Warcraft III), już wtedy był uznawany za jednego z najlepszych zawodników na świecie. Po krótkiej przygodzie z Heroes of Newerth całkowicie poświęcił się Dota 2 i przez niespełna rok przewinął się przez dwie organizacje: Counter Logic Gaming i singapurski Team Zenith. Złote czasy Lody rozpoczęły się jednak po odejściu z Zenith, dołączył wtedy do drużyny No Tidehunter. Po zmianach w składzie i skupieniu się wyłącznie na szwedzkich zawodnikach, No Tidehunter stał się podstawą do powstania Alliance, siostrzanej organizacji Evil Geniuses.

W 2013 roku Loda odniósł największy sukces w swojej karierze. Wygrywając The International 2013 zarówno on, jak i cały Alliance, potwierdzili swój status na samym szczycie międzynarodowej sceny. Z czasem jednak zespół zaczął słabnąć, a dopiero pod koniec 2015 zdołał powrócić na szczyt wygrywając finały World Cyber Arena w Chinach. Był to jednak ostatni duży sukces drużyny . Stagnacja składu spowodowała nawet zawieszenie działalności składu Dota 2, który nawet mimo odświeżenia nie był już w stanie powtórzyć sukcesów z przeszłości. Brak wyników ostatecznie przypieczętował decyzję leciwego już jak na warunki e-sportowe Lody.

Jonathan, pełniący także funkcję współwłaściciela Alliance, zdecydował, że musi zrobić miejsce dla młodego pokolenia, ale jednocześnie zdawał sobie sprawę, że nie może opuścić składu. Jak sam stwierdził w swoim oświadczeniu, „jeśli on odejdzie, to cała organizacja może zniknąć”. Funkcję trenera przejął natychmiast, a za główny cel postawił sobie przygotowanie zespołu do kwalifikacji do The International 2018.

Nowy skład Alliance:

  • Michael ‘miCKe’ Vu
  • Maximilian ‘Qojqva’ Broecker
  • Samuel ‘Boxi’ Svahn
  • Tommy ‘Taiga’ Le
  • Aydin ‘iNSaNiA’ Sarkohi