Najbardziej bohaterski niedźwiedź – Wojtek, dostanie własną animacje!

27/09/2018 przez

Twórcy odpowiedzialni za animacje Bałwanek przygotowują kolejną półgodzinną animacje, która zostanie poświęcona najciekawszemu i jednemu ze słynniejszych żołnierzy II wojny światowej – niedźwiedziowi Wojtkowi, bohaterowi Monte Cassino.

Jak donosi serwis The Times, A Bear Named Wojtek to ręcznie rysowana półgodzinna animacja, która przedstawia biografię najsłynniejszego niedźwiedzia. Nad produkcją przez rok będzie pracować zespół składający się z 90 osób pod okiem Iana Harvey’a. Twórcy dostali już dofinansowanie z polski. Animacja jest przewidywana na 8 maja 2020.

Historia Wojtka.

Trzy miesięczny niedźwiedź został odkupiony od chłopca z Persji, za: za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, garść pieniędzy oraz szwajcarski nóż oficerski w kwietniu 1942 przez 22 żołnierzy Kompanii Zaopatrywana Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowództwa gen. Władysława Andersa.

Niedźwiedź na tamten moment nie potrafił jeść, więc nasi żołnierze karmili go skondensowanym mlekiem z butelki po wódce.

Z jednostką przeszedł i przejechał wiele kilometrów, a dokładniej cały szlak bojowy  z: Iranu, Syrii, Palestynę, Egipt do Włoch gdzie wziął udział w bitwie.

Jak podaje wikipedia: 

Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada, miód oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie. Kiedy urósł, dostał własną sypialnię w dużej drewnianej skrzyni, nie lubił jednak samotności i często w nocy chodził przytulać się do śpiących w namiocie żołnierzy. Był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi. Stwarzało to często zabawne sytuacje z udziałem obcych żołnierzy lub ludności cywilnej.

Wojtek, który widział jak jego towarzysze męczą się, przenosząc ciężkie skrzynie z artylerią postanowił pomóc. Stanął na tylnych łapach i czekał na transport, zdziwiony żołnierz podał mu paczkę, którą Wojtek z łatwością przeniósł na miejsce i wrócił po następną. Wojtek pracował tak cały dzień nie upuszczając ani jednej paczki. Od tamtego momentu symbolem 22 kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem artyleryjskim w łapach.

Jak skończył Wojtek?

Wojtek po wojnie został przeniesiony do Zoo w Edynburgu, gdzie często odwiedzali go koledzy z kompanii. 2 grudnia 1963 zmarł w Edynburgu.

Ciekawostki:

  • Wojtek doczekał się trzynastu pomników
  • W grze Hearts of Iron IV Wojtek jest dostępny jako dowódca
  • IPN wyprodukował edukacyjną grę planszową “Miś Wojtek”
  • Ulubioną dyscypliną sportową Wojtka były zapasy, które prawie zawsze wygrywał
  • Wojtek zakolegował się z Owczarkiem Niemieckim z tej samej kompanii
  • W grze Gwent karta Treser Tuirseach, który powoduję pojawienie się niedźwiedzia czasami krzyczy “Bierz ich Wojtek!”

Wszystko o Wojtku dla ciekawskich https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojtek_(niedźwiedź)
Troops_of_the_Polish_22_Transport_Artillery_Company_watch_as_one_of_their_comrades_play_wrestles_with_Wojtek_their_mascot_bearTutaj można zobaczyć jak Wojtek uprawia jego ulubiony sport!