Poznań Game Arena – relacja z niedzieli oraz podsumowanie!

Poznań Game Arena – relacja z niedzieli oraz podsumowanie!

17/10/2018 przez Dominika Madej

Relację z soboty autorstwa Bartka możecie już przeczytać na naszej stronie, pora więc na trzeci i ostatni dzień Poznań Game Arena 2018! W niedzielę było najwięcej rzeczy, w tym finał ESL Pro Open Championship, finał Mistrzost Polski w League of Legends, cosplay show organizowane przez PGA i firmę Modecom oraz inne poboczne turnieje, w tym organizowany przez HP OMEN turniej 1vs1 CS:GO, w którym można było wygrać laptopa gamingowego. Postaram się wam pokazać szczegółowo ostatni dzień Poznań Game Arena 2018, na koniec podsumuję całe wydarzenie (jego plusy, minusy, jakie kroki podjęte przez organizatora przyczynią się do poprawy mojej oceny eventu).

 

Przed właściwą częścią artykułu chciałbym zaznaczyć, iż jest to moje pierwsze PGA, więc nie mam doświadczenia z poprzednimi edycjami tego wydarzenia odbywającego w Poznaniu. W przeciwieństwie do Bartka i Małgosi udało mi się uzyskać akredytację medialną (jestem w szoku, że oni nie dostali, pomimo kilkukrotnego kontaktu z centrum prasowym MTP, w ubiegłym roku dostali oni akredytację z innego systemu). W tym roku jednak Poznań Game Arena zostało podzielone na 3 dni, co zaznaczył już w poprzednim artykule Bartek. Niestety, w piątek nie mogłem przyjechać do Poznania na Vip Day ze względów służbowych. Otrzymałem jednak zaproszenie na Game Industry Conference oraz na imprezę, które odbywało się w piątek. Z moich informacji wynika, iż odbywały się ciekawe, treściwe wykłady na temat gamedevu, targi pracy oraz streafa wystawców B2B. Na GIC można było spotkać gamedevów “indyków”, software developerów i CEO świata gier.

 

ESL Pro European Championship 2018

Wróćmy jednak do niedzielnego PGA. O godzinie 9:30 mogliśmy obejrzeć mecz w drabince przegranych ESL Pro European Championship pomiędzy LDLC a Epsilon. Mecz zakończył się zwycięstwem LDLC 2:1. Wygrali oni na dwóch mapach: de_dust2 oraz de_overpass, oddając jedną mapę Epsilon, de_mirage. W meczu szczególnie wykazali się AmaNek i logaN. Ten drugi pokazał klasę, której zabrakło w poprzednim dniu. Po tym meczu awansowali oni do głównego finału ESL Pro European Championship, w których podjeli naszą polską drużynę, AGO Esports w tym samym dniu o godzinie 14 w meczu bo5. Mecz pomiędzy drużyną LDLC a AGO Esports był bardzo zacięty, zakończył się porażką naszych rodaków 3:2. Z początku AGO było na lepszej pozycji, awansując do finału z wyższego bracketu, mieli przewagę 1:0 w mapach z automatu. Przegrali oni jednak dwie pierwsze mapy z wynikami 10:16 oraz 6:16, de_train oraz de_overpass. Doprowadzili oni do wyrówniania w meczu, wygrywając mapę de_mirage 16:8. Ostatnią mapą było de_dust2, na której LDLC pokonało Polaków 16:7, wygrywając turniej oraz zgarniając 35.000€. Polakom brakowało tylko szczęścia do zwycięstwa nad Francuzami, którzy mieli go więcej. Co do występu indywidualnego Polaków podczas tego meczu, mam zastrzeżenia do Mateusza “TOAO” Zawistowskiego, który najbardziej odstawał “z tyłu”, jeżeli chodzi o formę.

ldlc

Źródło: ESL Polska

ESL Mistrzostwa Polski 2018, League of Legends

Poza turniejem CS:GO ESL European Championship, odbył się na drugiej scenie drugi finał, tym razem w League of Legends, były to Mistrzostwa Polski ESL. W finale zmierzyło się Illuminar Gaming oraz Pompa Team. W tym finale Illuminar Gaming zwyciężyło w meczu przeciwko Pompa Team 3:1.

illuminar

Źródło: ESL Polska

Finał eSports Business Cup 2018 – sezon drugi

Podczas Poznań Game Arena mogliśmy obejrzeć również turniej charytatywny ogranizowany przez EBC, w którym zwyciężyło ALSEN. W turnieju brało udział 8 drużyn:

 • Alsen
 • Codewise
 • CodiLime
 • ESL Polska
 • miquido
 • PGS Gaming
 • PIXELSET
 • Publicis Media

 

MODECOM Cosplay Show 2018

Poza zawodami esportowymi, odbył się również, jak co roku, konkurs cosplayowy, w którym rywalizacja była zacięta. W tym roku cosplayerzy pokazali wysoki poziom, prezentując się w starannie wykonanych strojach oraz w ultra dokładnych makijażach. Jury było w następującym składzie:

 • Barbara Vogt, dyrektor Targów BeautyVISION
 • Bartłomiej Jurczyk, wielokrotnie nagradzany specjaista od zbrojeń w skórze i piankach
 • Izabela Dachowska, znana polska cosplayerka, specjalistka w krawiectwie i rekwizytach

Na scenie zagościły postacie z gier Gohtik, Overwatch, League of Legends czy Wiedźmin. Pojawiła się również Xena Wojownicza Księżniczka czy nawet postacie rodem z japońskich animacji. Oprócz zjawiskowych kostiumów, podziwiać można było niecodzienne prezentacje postaci, opowiadającą ich historie, przenoszące widzów w świat z gier.

Konkurs wygrali:

Grand prix : Mateusz “Magister” Andruszkiewicz jako Foltest z Wiedźmina
Najlepszy strój : Ewa “Kicking Machine” Geisler jako D’vorah z Mortal Kombat
Najlepsza prezentacja : Karolina Szerejko jako Ścierwojad z Gothic.

krol_foltest

Zdjęcie @ Małgorzata Morawska, Król Foltest
cosplaypga2018Zdjęcie @ Małgorzata Morawska, Modecom Cosplay Show 2018

Pozostałe atrakcje Poznań Game Arena

Podczas wydarzenia mogliśmy wziąć udział we wszelkich mniejszych turniejach, między innymi turnieje w Fortnite, CS:GO oraz League of Legends. Większość PGA to między innymi strefy Fortnite. Takie strefy stworzyły takie firmy jak Play, Hiro, Alsen, LG, a nawet samo Epic Games. Uczestnicy PGA to w większości młodzież do lat 14, która mainowała tą grę. Jeżeli chodzi o Fortnite’a oraz League of Legends, nie wypowiem się dokładniej, ponieważ w te gry nie gram. Jeśli chodzi o Counter-Strike’a, odbyły się turnieje 1vs1, organizowany przez HP OMEN Polska, w którym brałem udział, oraz turniej 1vs1 organizowany przez LG Polska w innym pawilonie. W niedzielę udało mi się przejśc do fazy ćwierćfinałowej, gdzie zostałem pokonany 16:11 przez zwycięzcę tegoż turnieju. W trakcie pojedynku, straciłem nie tylko godność (xD), ale również czapkę, którą ktoś mi ukradł ze stoiska, gdy skupiłem się na grze. Stoisko, które najbardziej mi się podobało, to było stoisko Modecom, na którym prowadzącym hostem był Kendo, YouTuber, który wcześniej występował w MoreleTV.

Poza Fortnitem i CS:GO, można było zagrać w League of Legends z gwiazdami Twitcha, Kubonem, ArQuelem oraz Disem (za JD BAN!). Na stoisku Gillette można było się zmierzyć ze streamerami oraz wyregulować zarost. Niestety nie regulowałem swojego zarostu, bo jako Azjata, u mnie zarost to rzecz rzadka XDD

Podczas Poznań Game Arena odbył się również turniej Clash Royale, organizowany przez Electronic Sports League Polska oraz Red Bull. Zwycięzcą turnieju został Wrobelek, który wygrał możliwość reprezentowania Polski na światowych finałach Red Bull M.E.O.

clash-pga

Źródło: ESL Polska

PODSUMOWANIE PGA

Podsumowywując, Poznań Game Arena było wyjątkowym wydarzeniem, na którym za dużo się działo, nie dało się wszystkiego zwiedzić (mnie się nie udało zwiedzić w całości strefę indie games). Według mnie, było stanowczo za dużo Fortnite oraz dzieciaków. Orrganizatorzy pomyśleli w głównej mierze o zyskach, tworząc piatkowy VIP DAY, na którym było to samo, co na innych dniach. Dodatkowo muszę podkreślic, iż tegoroczny system akredytacji medialnych po postu nie wyrabiał, zapewne odrzucili moim przyjaciołom z redakcji akredytację przez brak czasu. Co do atrakcji, nie można narzekać, wystawcy się postarali i pokazali najwyższy poziom, a nagród zafundowanych było wiele.

RELACJA ORAZ PODSUMOWANIE BĘDĄ NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANE, TAKŻE ŚLEDŹCIE TEN WĄTEK!