Ryucon 2018 – dzień 2 [RELACJA]

Ryucon 2018 – dzień 2 [RELACJA]

22/08/2018 przez Dorota Palka
Czego mogliśmy się spodziewać na konwencie?

Mamy już dla Was relację z drugiego dnia Ryuconu. Jesteście ciekawi co się działo? Serdecznie zapraszamy Was do lektury.

Ryucon 2018 to dobrze znany konwent o tematyce mangi i anime organizowany w Krakowie. Jak co roku konwent zaskoczył nas swoją tematyką, którą tym razem byli superbohaterowie. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć ulubionych stoisk, które zawierały przepiękne handmade rzeczy, mangi, gry, japońskie słodycze, poduszki, ubrania czy urocze pluszowe alpaki.  Jak zwykle dla uczestników była przygotowana konsolówka oraz Ultra Star. Swoją obecnością ubarwiali konwent również profesjonalni fotografowie.
Organizatorzy zadbali o komfort uczestników konwentu. Dostępna była woda pitna dla każdego, strefa chill out’u z hamakiem a nawet basen aby można było się ochłodzić w upalne dni.

IMG_3597

Trochę o organizacji…

Organizacja konwentu przebiegała jak najbardziej w porządku. Sami organizatorzy bacznie pilnowali porządku i byli otwarci na propozycje konwentowiczów oraz na służenie im swoją pomocą. Miejsce do spania mógł znaleźć każdy uczestnik konwentu, ponieważ organizatorzy zadbali o dużą ilość sleeproomów i to przeważnie w dużych salach. Na konwencie było również wielu ochroniarzy, którzy trzymali poziom imprezy w ryzach  i pilnowali porządku.
Niestety Ryucon 2018 postanowiły odwiedzić również szerszenie, które stanowiły zagrożenie dla uczestników konwentu, jednak niezawodni helperzy stawili czoła temu wyzwaniu i zachowali się jak prawdziwi bohaterzy!

Co mogliśmy zobaczyć na Ryucon 2018?

Na Ryuconie działały punkty gastronomiczne z bardzo dobrym jedzeniem a nawet mogliśmy się tam pokusić o azjatyckie specjały. Oczywiście nie byłoby konwentu bez Bubbletea, która była dostępna na ciepło oraz na zimno, w sam raz na gorące popołudnia.
Podczas konwentu atrakcji było bardzo wiele, zwłaszcza w sobotę. Oprócz tradycyjnego konkursu cosplay i  wiedzówek ze znanych serii jak Boku no Hero Academia, Pokemonów a nawet Castlevanii pojawiło się wiele innych konkursów. Wartym uwagi był turniej walki mieczem, oczywiście broń była jak najbardziej bezpieczna.  Nie zabrakło turniejów gier konsolowych takich jak Tekken czy Mortal Kombat. Oprócz tego, zorganizowano bitwę na balony z wodą, która była wielką uciechą dla uczestników w uapalne dni konwentu.

IMG_1766

Od mistrzów uczymy się najwięcej, czyli trochę słów o panelach dla początkujących cosplayerów. Cosplay to bardzo trudne i wymagające hobby, zwłaszcza jeśli chce się zostać w tym profesjonalistą. Na szczęście są osoby, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w tej branży. Jedną z tych osób jest znana w Polsce i na Świecie Chester, która przeprowadziła aż dwa panele cosplayowe, na których mogliśmy się sporo dowiedzieć o wykończeniach naszych strojów. O tworzeniu zbroi mogliśmy się wiele dowiedzieć od młodej, debiutującej cosplayerki Stefanki., która zapoznała nas również z tajnikami robienia odlewów z żywicy epoksydowej.

Każdy uczestnik konwentu marzy o dobrym, pamiątkowym zdjęciu z konwentu a zwłaszcza, cosplayerzy. Dużą zaletą konwentu było właśnie profesjonalne fotostudio prowadzone przez  wybitnego fotografa Ijidofoty oraz utalentowaną Por no foto. To właśnie ich ciężka praca pozwoliła cosplayerom uwiecznić ich piękne stroje na świetnych zdjęciach.

39811554_482705382204969_7553719499287953408_n
Podczas soboty pojawiło się wiele paneli o mandze, anime oraz Japonii. Mogliśmy poznać  magiczne stworzenia oraz legendy, w które wierzy się w Japonii. Obejrzeć papierowe sumo czyli tak zwane Kamizumo.  A nawet odbył się Pokaz mody z okresu Azuchi-Momoyama. Podczas pokazu mogliśmy się zapoznać z trendami jakie panowały podczas tego okresu. Zaś każdy fan mangi i anime znalazł coś dla siebie jak panel o Naruto, trochę o One Piece, czy kilka słów o azjatyckich produkcjach i wpływie stylu europejskiego na japońskie komiksy i kreskówki.

IMG_2626

Nie samą Japonią konwent żyje…

Na Ryuconie mogliśmy przeżyć spotkanie z wydawnictwem Waneko i gdzie dowiedzieliśmy się czegoś o wydawaniu mang w Polsce. Bardzo interesującym wydarzeniem był panel prowadzony przez Nayaki o Języku migowym, z którego wynieśliśmy wiele ciekawych informacji na temat tej mowy.

Czy było warto?

Konwent oceniamy bardzo pozytywnie. Ciekawych atrakcji była masa a organizatorzy starali się być na dla nas zawsze i wszędzie. Był to konwent, na którym można było poczuć się bezpiecznie i swobodnie.  Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie nie tylko w atrakcjach ale, także i na stoiskach. Czekamy na kolejną edycję Ryuconu a w międzyczasie wyczekujemy Xmassconu. Do zobaczenia na przyszłych konwentach!