Relacja z Tsuru Japan Festival 2019

Relacja z Tsuru Japan Festival 2019

29/11/2019 przez Dorota Palka

W tym roku odbyła się 7 edycja popularnego festiwalu kultury japońskiej Tsuru Japan Festival. Wydarzenie tradycyjnie miało miejsce w Rybniku w dniach od 23 do 24 listopada. Co roku imprezę odwiedzają tłumy ludzi, jednak w tym roku można śmiało przyznać, że liczba uczestników przewyższyła nasze najśmielsze oczekiwania. Tematem przewodnim Tsuru był Kodomo no Hi, czyli Japoński Dzień Dziecka

kwestie organizacyjne

Organizatorzy konwentu zadbali nie tylko o liczne atrakcje i wystawców, ale też i o komfort uczestników. Tsuru wyciągnęło rękę do uczestników konwentu, którzy mieszkają znacznie dalej od Rybnika i zezwoliło im na nocleg na terenie szkoły, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu. Jedną z bardzo innowacyjnych rzeczy była aplikacja mobilna konwencik, w której można było zobaczyć konwentowy plan atrakcji. Apka jest dostępna na system Android oraz IOS. Bardzo spodobał nam się pomysł zakazu wnoszenia czajników i innych tego typu sprzętów elektrycznych na teren konwentu.W zamian za to, sprzęty agd były dostępne w kawiarence konwentowej Pochi Loves Maids Pamiętajmy bezpieczeństwo i komfort uczestników przede wszystkim! A skoro już przy tych ważnych aspektach dla idealnej imprezy jesteśmy, trzeba wspomnieć o ochronie i helperach. Ochroniarze pilnowali, aby nikt nie wniósł do środka niebezpiecznych przedmiotów. Oczywiście, nikt nie robił cosplayerom problemów z klejem na gorąco, nitką i nożyczkami. Helperzy również spisywali się całkiem dobrze. Jedynym minusem całej imprezy jest budynek. Z roku na rok Tsuru robi się coraz większe i większe co oczywiście jest świetną wiadomością! Ale niestety, na sleep roomach i korytarzach powoli brakuje miejsc.

Jak tam atrakcje?

Nie ma konwentu bez wielu atrakcji, paneli i wystawców! Na Tsuru pojawili się twórcy naszych ulubionych atrakcji, których już doskonale znamy m.in. DDR od Bemani, UltraStar T.A, Ekipa Dźwięcznego Woksela, VRRave, konsolówka, sala rpg i sala z grami planszowymi od Zalewu Gier. Pojawiła się też grupa NanoKarrin, która dała dobry koncert!

Na Tsuru można było spotkać kilku wyjątkowych gości. Jednym z nich była Enma Official. Jest to vlogerka, która od 2 lat pokazuje swoje życie w Japonii. Pojawił się też Piotr Milewski, autor takich książek jak “Transsyberyjska”,  “Dzienniki japońskie” i “Islandia”. Swoją obecnością zaszczycił nas też Cichy Wuj, entuzjasta animacji 2D i sztuki linorytu. Twórca animowanych „Cichych Żartów” oraz serii komiksów „Naroto”. Nie zabrakło też takiej gwiazdy jak Karol Gajos, który jest aktorem głosowym znanym z takich produkcji jak Scooby Doo, Big Mouth czy Rick i Morty.

Już nie pierwszy raz, mogliśmy zobaczyć koncert Vocaloidów na żywo! A to wszystko dzięki Projekt Holo, którzy stworzyli własny ekran do wyświetlania hologramu inspirowanego prawdziwą Hatsune Miku i resztą ekipy znanych Vocaloidów

Bardzo interesującym przedsięwzięciem był koncert tradycyjnej muzyki japońskiej wykonywanej na shamisenie, instrumencie muzycznym z ponad 400-letnią tradycją. Dla uczestników zagrał Masato Yokoe. Był to bardzo piękny występ.

Sam konwent warto było odwiedzić dla kilku nowych, ciekawych atrakcji. Podczas Tsuru odbył się pokaz Milky☆Way Heroes. Jest to grupka młodych dziewczyn, które odtwarzają występy idolek w oryginalnych strojach z serii Love Live. Performance dziewczyn był niesamowity. Widać było, że przygotowania do premiery pochłonęły kilkadziesiąt godzin pracy!

Kolejną wspaniałą atrakcją był Japoński Teatru Jednego Aktora wykonany przez Kobito Rakugo. Spektakl był komediowy. Rakugo przygotował występ tak, aby wpasowywał się w klimaty konwentowe.

Czymś nowym i ciekawym były warsztaty garncarskie prowadzone przez Rodzinę Konopczyńskich. Ich twórczość łączy ponad 200-letnia tradycja. To właśnie tam powstały tegoroczne kubki Tsuru! Na tym panelu można było zaobserwować z jak wielką pasją powstają ręcznie wykonane małe dzieła sztuki.

Oczywiście,co by to był za konwent bez cosplay’u? A no mogło by być ciężko! Dla cosplayerów przygotowano piękne fotostudio, które było prowadzone przez najlepszych z najlepszych fotografówStudio Zahora. Dla początkujących czy chcących poszerzać swoje horyzonty cosplayerów, zostały przygotowane warsztaty cosplayowe, które poprowadzili mistrzowie tego fachu tacy jak Martwa i Stefanka. Nie zabrakło pilnie strzeżonej szatni dla cosplayerów ani też małego miejsca do naprawy strojów przed konkursem.

Jak tam konkurs? Konkurs jak zwykle zachował wysoki poziom i z tego miejsca chcemy pogratulować wszystkim uczestnikom! Ogromne gratulacje dla zwycięzców, których wyłoniło wspaniałe jury w składzie Asgardian Fraud, Vanthica’s Cosplay oraz Crafts of Two, z pewnością nie było to łatwe zadanie!

Wszyscy doskonale wiedzą, że konwent nigdy nie śpi. Późną nocą odbyła się vixa prowadzona przez Ivana. Jest to ogromna dyskoteka dla uczestników konwentów, na której można potańczyć do najbardziej znanych wszystkim hitów. Pojawiły się nie tylko aktualne na topie utwory ale, także piosenki sprzed lat.

Cały konwent był relacjonowany na audycji Anime24 oraz Podcast Animelogia. Tegoroczne Tsuru Japan Festival oceniamy bardzo pozytywnie i czekamy na zapowiedź kolejne j edycji!